Ona

Spis treści:

Budowa ciała

 

Budowa ciała każdej kobiety jest taka sama. Jedyne co was różni to rozmiary. Każda ma indywidualne, najczęściej niesymetryczne ale zawsze oryginalne i piękne.

 

Anatomia ciała na zewnątrz, która wyróżnia płeć to: różnej wielkości piersi oraz cipka/pochwa. I te 2 aspekty kobiecego ciała przyprawiają was często o kompleksy czyli niedoskonałości, ale nie martwcie się, każda kobieta jest piękna i będzie się partnerowi podobać. Jeśli waszemu partnerowi się nie podobacie takimi jakimi jesteście, to zwyczajnie was nie akceptuje i nie jest was wart.

 

Jednakże, ku przypomnieniu wizualna anatomia zewnętrznej strony pochwy w wersji z błoną dziewiczą:   

 

pochowa

 

 

W przypadku warg mniejszych także mają różny rozmiar i mogą być małe i chowające się oraz duże i wystające. Nie mają wpływu na jakość seksu.

 

Różnie natomiast może wyglądać błona dziewicza. Poniżej kilka kilka przykładów:

 

 

pochowa

 

 

Jako ciekawostkę można uznać, fakt, że jak na kawałek tkanki błona jest dość elastyczna.

 

Kolejna wizualizacja to przekrój pochwy wewnątrz i usytuowanie narządów:

 

pochowa

 

 

Na wizualizacji tego nie da się dostrzec, ale pamiętajcie, że średni rozmiar  pochwy kobiety w stanie bez podniecenia wynosi od 7 do 10 cm. Podczas stosunku rozmiar ten powiększa się ok dwukrotnie.

 

Dojrzewanie

 

Dojrzewanie jest cyklem nieustającym od narodzin do pełnoletności. Mając na uwadze dojrzewanie do funkcji rozrodczych,  dziewczyna zaczyna w wieku ok 12-14 lat. Pierwsze zmiany dojrzewania to ok . 9 rok życia. Wtedy możesz dostrzec, że wzrost zaczyna się szybciej zmieniać. Cykl zmian o charakterze zewnętrznym to:

 

- Rosnące piersi, które w pierwszym etapie przybierają formę stożka, który z czasem staje się co raz większy i zanika tworząc owalne piersi.

 

- Pierwsza miesiączka. Przeważnie miedzy 12 a 14 rokiem życia, co nie znaczy, że nie możesz dostać wcześniej czy chwilę później. (organizm gotowy do zajścia w ciążę. Za czasów monarchy czyli Królów, młodzież ok 15 roku życia zakładały rodziny, ale i długość życia była dużo krótsza, więc wiek 12-13 lat to był już wiek do ożenku, dziś jest to zakazane i karane a w przypadku kontaktów seksualnych  z osobą dorosłą to definiowane jako Pedofilia i także karane).

Pierwsza miesiączka czy też pierwsze miesiączki z reguły przebiegają bezboleśnie co wiąże się z szokiem, gdy nagle dziewczynka dostrzega, że z pochwy wydobywa się krew i kapie na majtki, bieliznę, wanny lub toalety zależnie gdzie będzie i gdzie dostrzeże. Oczywiście w szoku, dziewczynki mogą pomyśleć, że umieraj itp rzeczy ale spokojnie, to tylko pierwsza miesiączka, Stałaś się dojrzalszą kobietą.  Czas trwania okresu to od 3 do 7 dni.

 

- Wzgórek łonowy uwypukla się i pojawiają się na nim włosy jak i na pochwie i jej okolicach. Początkowo kilka i stopniowo do góry, tworząc przeważnie ładny trójkąt na podbrzuszu, ale też mogą rosnąć częściowo z wiekiem w pachwinach (dla tego często są golone, ale nie zawsze. Zależy wszystko od poczucia estetycznego każdej dziewczyny). Zaczynają one rosnąć także pod pachami, a te na rękach i nogach stają się bardziej widoczne, silniejsze oraz mogą ściemnieć.

 

- Zmienia się wygląd warg sromowych. Wargi sromowe mniejsze nieco rosną, a gruczoły śluzowe wydzielają substancje, które mogą powodować uczucie wilgotności. Natomiast wargi sromowe większe nie tylko rosną, ale i marszczą się.

 

 

- Możesz mieć większy apetyt - gdyż organizm potrzebuje więcej składników odżywczych koniecznych do rozwijania się i częściej  niż zwykle może boleć Cię głowa.
 

- Szybciej się męczysz


- Twoje ciało nabiera kobiecych kształtów. Niech nie martwi Cię przyrost tkanki tłuszczowej, który może spowodować, że będzie Ci się wydawało, że tyjesz. To naturalne, że masz więcej tłuszczu, szczególnie w okolicy brzucha i bioder niż mężczyźni, trzeba to po prostu zaakceptować.

 

- Twarz staje się bardziej poważna

 

- Może pojawić się trądzik młodzieńczy - Łój sprawia, że skóra jest bardziej tłusta, przez co pojawiają się krostki i wypryski.
 

- Brodawki sutkowe zmieniają kolor. Może on być zarówno jasny, jak i ciemny.

 

Źródło: częściowy opis zmian z ponton.org.pl

 

--------

Włosy Łonowe...

Chcąc zgłębić temat włosów łonowych, to omówmy zwyczajnie cały rozwój owłosienia.

Na początek można zapytać, jak długie w ogóle te włosy rosną? Średnia ich długość  to ok. 5 cm, mogą być troszkę krótsze lub dłuższe.

 

Zajmijmy sie w takim razie okresem, kiedy się pojawiają. Można to ocenić za pomocą skali Tannera. Przed okresem dojrzewania, w okolicy cipki dziewczęta mają bardzo cienkie jasne włosy, odpowiadające etapowi 1. w skali Tannera. Początek rozwoju owłosienia łonowego określa się mianem pubarche (pojawienie się i wzrost owłosienia). Włosy pojawiają się wcześniej u dziewcząt niż u chłopców.

U mężczyzn, pierwsze włosy łonowe pojawiają się jako kilka włosów nielicznych na mosznie lub u górnej podstawy penisa (etap 2). W przeciągu roku włosy wokół podstawy penisa stają się liczne (etap 3). W ciągu 3 do 4 lat, włosy wypełniają okolice narządów płciowych (etap 4) i stają się znacznie grubsze i ciemniejsze, a przez 5 lat rozciągają się na uda i na podbrzusze w górę w kierunku pępka (etap 5).

 

Średni wiek rozpoczęcia faz rozwoju owłosienia łonowego

(z badań Tannera na brytyjskiej młodzieży w połowie XX w.)

Faza

Średni wiek etapu u chłopców

Średni wiek etapu u dziewcząt

1

2

13,4

11,7

3

13,9

12,4

4

14,4

13,0

5

15,2

14,4

 

Hipotezy na temat funkcji włosów łonowych m.in.:

·  wizualny wskaźnik dojrzałości płciowej,

·  odbieranie wydzielanych feromonów,

·  zmniejszenie tarcia zewnętrznego podczas stosunku,

·  ochrona wrażliwych miejsc intymnych,

· ochrona skóry w okolicy łonowej przed niektórymi zakażeniami, wysypką, podrażnieniami, trądzikiem i innymi rodzajami zakażeń.

 

Zatem golić  włosy łonowe, przycinać, czy może depilować? A może zostawić i niech sobie będą? Z opinii lekarzy wiemy, że nie pochwalają depilacji bo to ryzykowne zabiegi i naruszają skórę tworząc otwarte ranki.

Czy używasz do depilacji masę cukrową czy wosk zawsze podrażniasz skórę i tworzysz małe rany wyrywając włos. Czasem po takim zabiegu dochodzi infekcji/zakażeń gdy nie zastosujesz odpowiedniej higien.

 

Golenie czy strzyżenie?

Różnica jest oczywista, przycięte szybciej odrosną bo nadal są tyle, że jest ich mniej ale to już zmienia wygląd. Golenie stosujemy żeby wyrosły szybciej niż po depilacji ale cel osiągnięty i mamy chwilę bez zarostu. U kobiet często jest to stosowane przy porodzie. Ale póki co środowisko medyczne, twierdzi, że są one po to by chronić cipkę przed bakteriami.

 

Jak wygląda rzeczywistość?

Każda dziewczyna ma tak jak sobie upodoba. Obecnie jest trend, że większość nastolatek i starszych goli włosy ze względów estetycznych. Wolą po prostu mieć tam goło i wesoło. Ale wcale nie znaczy to, że Ty też musisz. To twoje ciało i to Ty decydujesz jak ma ono wyglądać. Jeśli zarost się nie podoba, możesz go usunąć. Włosy i tak odrosną. Ale gdy usuwasz, to rób to ostrożnie. Gdy je ogolisz, to przy pierwszych goleniach pamiętaj, pojawią się czerwone krostki. Nic z nimi nie rób prócz pielęgnacji kremem itp., same szybko się usuną, po kolejnych goleniach będzie ich znacznie mniej a włosy tak czy inaczej zaczną odrastać już na 2-3 dzień, zobaczysz czarne punkciki odrastających włosów.  Gdy zdecydujesz depilować, to wrócą po ok 2  tygodniach, ale bardzo uważaj przy tym zabiegu, bo troszkę zaboli i trzeba zadbać o odpowiednią higienę. Może się zdarzyć, że po pociągnięciu włosów pojawia się otwarte ranki i będzie troszkę krwi. Więc zadbaj o skórę, przemyj wodą utleniona i posmaruj.

 

 

Orientacja seksualna

 

Orientacja seksualna czyli inaczej płeć która Cię pociąga i podnieca. Jest ona wpisana w geny i tworzy się w pierwszych miesiącach ciąży a odpowiada za nią hormon Testosteronu i inne substancje z nim powiązane. To od ilości tego hormonu dostarczonego do mózgu dziecka od matki, w trakcie rozwoju płodu zależy jaką orientację i tożsamość seksualną będzie miał urodzony człowiek. 

Wyróżniamy wiele orientacji seksualnych a główna wyróżniana grupa to.;

Heteroseksualna, odczuwa pociąg do płci przeciwnej;

Homoseksualna, odczuwa pociąg do swojej płci;

Biseksualna, odczuwa pociąg do obu płci.

- Panaseksualizm. Nazywany jest także omniseksualizmem lub wieloseksualizmem. Ta orientacja seksualna charakteryzuje się atrakcyjnością seksualną lub romantyczną wobec innych, bez względu na ich płeć i orientację. Mogą więc czuć pociąg także wobec  osób, które nie identyfikują się z żadną z płci, w tym, na przykład osób interpłciowych czy transseksualnych.
- Niebinarna, nie jest w stanie określić przynależności do danej płci względem jakiej się urodziła, czy jest kobieta czy czuje sie bardziej mężczyzną. 

- Transseksualna, to osoba, która dokonała lub jest w trakcie korekty płci za pomocą operacji oraz terapii hormonalnej. Z mężczyzny na kobietę  i odwrotnie. Jest to spowodowane tym, że osoba dokonująca korekty nie czuje takiej tożsamości seksualnej jaką sie urodził/a.

Aseksualna, nie czują pociągu seksualnego wobec nikogo.

 

Jeśli nie jesteś osobą o orientacji heteroseksualnej, to nie jest to choroba, tylko natura. Osoby, które twierdzą, że leczą swoją orientację faktycznie dokonują próby przekonania siebie psychologicznie, że nie są tacy jacy są. Nie godzą się z różnych względów ze swoją naturą. Wpływ na to może mieć np. środowisko w jakim żyje. Jeśli są osoby, które nie tolerują i nie akceptują osoby o innej orientacji niż tylko heteroseksualna, to mogą wywierać świadomie lub nie, nacisk psychiczny na osobą o odmiennych preferencjach seksualnych. Nasza chemia jest naszą naturą i ciągnie nas zgodnie z rozwiniętymi preferencjami.

Jako ciekawostkę można powiedzieć, to że osoby o preferencji  zarówno homoseksualnych jak i biseksualnych są obecne w życiu nie od dziś. Tacy ludzie żyli jeszcze przed narodzinami Chrystusa w starożytnym Rzymie.   

Dziś już spostrzeganie osób o odmiennej orientacji nie jest tak negatywne ja kiedyś. Ale są nadal, krytykowane i piętnowane przez ludzi. Są nie rozumiane i krytykujący nie chcą tego zrozumieć, mając swoje pojęcie naturalności, po prostu nie akceptują tego stanu rzeczy. Uważają kontakty seksualne z tą samą płcią za chore a natura to tylko i wyłącznie kontakt płci przeciwnych. Na szczęście światopogląd powoli ulega zmianom.

Częste przypadki osób homoseksualnych, które boją się wyjawić swoją orientację ze względu na środowisko, ukrywają to zakładając rodziny z osobami płci przeciwnej, pomimo, że nie czują pociągu do wybranka. Osoby homoseksualne często charakteryzują się specyficznym zachowaniem oraz ubiorem, więc można spostrzec ich orientację publicznie.

Jeśli mówimy o Biseksualizmie, to jest dużo pozytywniej przyjmowany. To ukierunkowanie na płeć własną ale i przeciwną.  Osoby z tą orientacją nie mają specyficznego zachowania ani ubioru, często tylko odczuwają chęć zaspokojenia potrzeb z płcią własną i przeciwną.  

 

 

Okres / Miesiączka

 

Po co jest okres? To ważny punkt programu w cyklu miesięcznym każdej dziewczyny aż do wieku średniego ok 50 roku życia. Podczas okresu z organizmu dziewczyny czyli z macicy zostaje wydalone obumarłe jajko, które wcześniej dojrzało w jednym z jajników i wydostało się z niego do jajowodu w celu zapłodnienia. Gdy jednak dziewczyna nie uprawiała seksu bądź była zabezpieczona, plemniki nie miały szansy dopłynąć do jajeczka i go zapłodnić, organizm reaguje oczyszczeniem, skurcza śluzówkę macicy i mięśnie doprowadzając do krwawienia, które usuwa  wszelkie "zanieczyszczenia" i robi miejsce dla kolejnego jajeczka, które pojawi się już za kilkanaście dni. Podczas miesiączki, przeciętnie kobieta traci ok 50-70 ml krwi.  Zachowanie szyjki macicy w tym okresie, to stan lekkiego otwarcia, by umożliwić przepływ krwi.  W tym czasie szyjka macicy w dotyku przypomina czubek nosa.  Gdy krwawienie ustaje, szyjka macicy pozostaje w niskim położeniu, jest twarda i zamknięta. Cykl miesięczny reguluje się w granicach 15 roku życia, jednak na jego regularność wpływają: stres, zmiana otoczenia (klimatyczna), zachorowania, dieta.

 

Podczas okresu ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny czyli czegoś co wchłania lecącą z cipki krew;

 

- Na początek najlepiej używaj podpasek. Marka i rodzaj to kwestia indywidualna. Wypróbujesz, to będziesz wiedzieć.

 

- Tampony używaj sporadycznie. Nie są tak higieniczne jak podpaski i nie należy ich za długo trzymać w cipce, bo zasychająca krew może zacząć zanieczyszczać cipkę wewnątrz. Pamiętaj o tym, że tamponem możesz zerwać błonę dziewiczą jeśli będzie cienka i delikatna. Możesz też odczuwać ból itp. jeśli tampony to nie odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie. Tampony używają dziewczyny, ponieważ jest to w jakiś sposób bardziej wygodne, ale każda dziewczyna to indywidualna sprawa.

 

- Kubeczek menstruacyjny. Nowość na rynku i nie wszyscy są do tego przekonani. Na pewno znajdą się zarówno zwolennicy tej metody jak i przeciwnicy. To nowa forma wygody i zaoszczędzenia pieniędzy, bo kubeczek jest z sylikonu i można go używać wielokrotnie. Wkładasz do środka kubeczek po kilku godzinach wyjmujesz, przepłukujesz i wkładasz z powrotem.  Jak często go czyścić? W zależności od obfitości okresu od 2 do 5 razy dziennie.

Możesz go nosić do 12 godzin dziennie (nawet w nocy) i można go używać od pierwszej miesiączki. Podczas użytkowania go możesz zapomnieć o złym zapachu zeschniętej krwi przy zmianie, obtarciach warg jak to często bywa przy podpaskach a nawet poczuć większy komfort gdyż przyzwyczajenie do kubka sprawia, że go nie czuć w środku po dłuższym czasie użytkowania.

   

 

 

szyjka

Okres a lekarz

 

Jeśli skończyłaś 15 lat dobrze będzie jak zaczniesz o siebie dbać i kontrolować swoje zdrowie. Wizyta u lekarza ginekologii raz w roku będzie dobrym początkiem i odpowiedzialnością za swoje zdrowie. Oczywiście przed 18 rokiem życia taka wizyta musi się odbyć z osobą dorosłą, najczęściej rodzicami. Czasem jednak może się udać, że wizyta odbędzie się bez niego.

Kiedy najlepiej odwiedzić ginekologa?

 

- Przed Pierwszym Razem. Możesz się dowiedzieć jaki jest stan zdrowia, jaką antykoncepcje możesz stosować oraz czy Pierwszy Raz może być bardzo bolesny ze względu na błonę czy nie ma się czego obawiać.

-   Po rozpoczęciu seksu, sprawdzisz stan pochwy, czy nie dzieją się jakieś złe rzeczy, np. infekcje.

 

Owulacja / Dni płodne / Jajeczkowanie

 

Owulacja to bardzo ważny dzień, gdyż w ten dzień lub noc wypływa dojrzałe jajeczko z jajnika i wędruje do jajowodu, gdzie może zostać zapłodnione przez plemnika, który został wystrzelony z penisa chłopaka. Plemnik jednak musi się śpieszyć, gdyż czas żywotności jajeczka wynosi od 12 do 24 godzin. Po tym czasie jajeczko obumiera.

 

Kiedy występuje owulacja?

Owulacja występuje z reguły w 12-16 dniu cyklu (ok. 14 dni przed okresem). U kobiet, które mają dużo krótszy cykl poniżej 28 dni owulacja może występować nawet chwilę po okresie. Z tego, też względu jeśli kobieta będzie uprawiała seks np. 5 dnia okresu bez zabezpieczenia to żywotność plemnika (do 5 dni) jest w stanie zapłodnić w 10 dniu cyklu, podczas owulacji nową komórkę jajową. Okres i zapłodnienie w takim przypadku nie jest niczym nadzwyczajnym.  

 

Jak zachowuje się szyjka macicy?

Zachowanie szyjki macicy w tym okresie wygląda tak, że w fazie niepłodności szyjka znajduje się nisko, jest stosunkowo twarda i i zamknięta. W miarę jak zbliża się owulacja, szyjka macicy podnosi się do góry pochwy i staje się coraz bardziej miękka. W szczytowym momencie owulacji szyjka macicy zaczyna przypominać w dotyku usta, przy czym jest otwarta i gotowa na przyjęcie spermy. Niekiedy można odnieść wrażenie, że szyjka znika, ale jest to tylko złudzenie. W rzeczywistości jest ona tak miękka, że zlewa się ze ściankami pochwy. W tym czasie szyjka macicy jest tak wysoko, że nie sposób sięgnąć do niej palcem. Podczas owulacji szyjka jest miękka, wysoka, otwarta i wilgotna. Po owulacji szyjka macicy opada i staje się twarda oraz jędrna, a otwór w szyjce szczelnie się zamyka. Należy jednak pamiętać, że każda kobieta jest inna. Po jajeczkowaniu szyjka wraca do stanu sprzed owulacji. 

 

Zmiany szyjki dziewczyna może sprawdzić sama, wystarczy, że najlepiej wieczorem lub po południu (nie po wstaniu z łóżka), po oddaniu moczu, włoży jeden lub dwa czyste palce do pochwy i przesuwając delikatnie po ściance spróbuje znaleźć gładki, owalny kształt szyjki macicy. Zmiany w szyjce pod wpływem hormonów jajnikowych przebiegają w charakterystyczny sposób, umożliwiający lub nie, plemnikom wniknięcie w głąb:
 

Jak zaobserwować dni owulacji?
W fazie przed jajeczkowaniem temperatura ciała kobiety utrzymuje się na niższym poziomie, przeważnie charakterystycznym dla danej dziewczyny. Po jajeczkowaniu, w tzw. fazie ciałka żółtego podnosi się o ok. 0,2 stopnia C i utrzymuje na tym poziomie przez 10-16 dni, po czym spada tuż przed lub na początku następnej miesiączki. Temperaturę należy sprawdzać w miejscach gdzie jest ona stała. Nie pod pachą, ale w odbycie, pochwie lub buzi.

 

Śluz

 

Śluz jest ważnym elementem dni płodnych jak i całego cyklu, za jego pomocą może ocenić, dni płodne, nie płodne oraz ciążę.

 

1. Śluz przeźroczysty: W dni płodne gdy jest owulacja, przy wysokim poziomie estrogenów obserwujemy śluz przejrzysty, przypominający wyglądem surowe białko jajka. Wzięty między dwa palce pozwala się wyciągać w długie nitki - jest to bardzo charakterystyczna jego cecha. Może być lekko podbarwiony krwią, ale zawsze jest przeźroczysty. Śluz ten pozwala poruszać się plemnikom tak sprawnie, jak ryba porusza się w wodzie i dzięki temu wtedy jest największe prawdopodobieństwo, że dziewczyna zajdzie w ciąże gdy doszło do wytrysku spermy troszkę wcześniej lub podczas tej fazy. 

 

szyjka

 

2. Śluz wodnisty. Jak sama nazwa wskazuje. Poziom płodności dość wysoki.

 

3. Śluz nieprzeźroczysty: Przy niskim poziomie estrogenów możemy nie dostrzec żadnego śluzu lub zaobserwować śluz mętny, białawy, gęsty, czasem żółto podbarwiony. Może być on kleisty lub grudkowaty, nigdy nie daje się wyciągać w nitki. To okres, kiedy ryzyko ciąży jest niskie, gdyż w takim śluzie plemnikom będzie trudno się przedostać, bo będą się kleić do śluzu i w niedługim czasie umrą. Za pomocą tego śluzu także w przypadku zapłodnienia dochodzi do zatkania szyjki macicy. Po zastygnięciu, śluz tworzy tzw. czop, który samoistnie wypada na niedługo przed porodem.

 

szyjka

 

4. Śluz suchy. Jak sama nazwa wskazuje, brak jest śluzu w pochwie. W takich warunkach plemniki szybko umierają.

 

Zachowanie szyjki macicy po okresie, w dni płodne i po owulacji.

szyjka

 

Zapłodnienie


Jeśli doszło do zapłodnienia, szyjka macicy podnosi się i staje się miękka, ale otwór jest całkowicie zamknięty. Ma to miejsce w różnym czasie u poszczególnych kobiet. Niektóre panie zauważają zmianę położenia szyjki macicy i jej zamknięcie już po dwunastu dniach od owulacji, ale u innych dochodzi do tego już po potwierdzeniu ciąży przez lekarza.

Oczywiście jedną z pierwszych oznak zapłodnienia to spóźniająca się miesiączka, jednak nie panikuj przy 2-3 dniach. Przy 6-7 warto sprawdzić testem. Stres też może opóźnić okres.

 

I tak wygląda regularny cykl miesięczny dziewczyny, ze średnim 28 dniowym przebiegiem :

cykl

 

Cykle

 

Jak wcześniej wspomniano wyróżniamy różne cykle kobiet:

- Najdłuższy 35 dni tj. ok 5 dni okresu (miesiączki), owulacja możliwa 20-24 dzień cyklu.

- Średni 28 dni tj. ok 4 dni okresu, owulacja możliwa 13-17 dzień cyklu

- Krótki 23 dni tj. ok 3 dni okres, owulacja możliwa 8-12 dzień cyklu

Dni krwawienia mogą być inne w zależności od kobiety.

 

Są to cykle standardowe jednak nie znaczy, to, że nie możesz mieć cyklu np. 31 dni itd. Zawsze norma mieści się między 23 - 35 dni. Jeśli twój cykl odchodzi od tej normy przekraczając 10 dni, wtedy uważany jest on za nieregularny. Zawsze cykl może być dłuższy lub krótszy jeśli występują czynniki wpływające na niego, typu stres, nadmierny wysiłek fizyczny, dieta, strefy klimatu, leki itd.

 

Czy da się zaobserwować w swoim cyklu kiedy masz owulacje ?

 

Tak, przy raczej regularnym cyklu w najprostszy sposób i najstarszy to obserwacja organizmu za pomocą sprawdzania temperatury ciała. Temperaturę należy sprawdzać 1 wybranym  termometrem (aby uniknąć różnic ew. w działaniu sprzętu) i w tym samym wybranym miejscu: pod językiem, w cipce lub odbycie.

 

Do owulacji wynosi 36.6 w trakcie owulacji jest nieco wyżej i możesz dostrzec śliski, przeźroczysty i mokry śluz oraz poczuć ból w jajniku [jajko ma 12 godzin aby zostać zapłodnione, jeśli występuje mnoga owulacja, czyli dochodzi do wypuszczenia 2 jajka (w czasie max do 12 godz. po 10) czas do zapłodnienia wynosi 24 godziny, plemniki natomiast w fazie przed owulacją 4 dni, w trackie owulacji i do 2 dni po owulacji mają dobre warunki i mogą przeżyć do 5 w porywach 6 dni]

 

Po owulacji temperatura może wskazywać ok. 37.0'C ( wzrost temp ciała od standardowej wynosi min. 0.2'C ). Temperatura poowulacyjna może utrzymywać się do 2-3 dni przed okresem. Gdy dostrzeże się 3 dniową wyższą temp i pogorszenie się śluzu i jego szybki zanik, znaczy to o fazie niepłodnej. Gdy zbliża się okres, temperatura obniża się do standardowej ok. 36.6 co powoduje obkurczenie się śluzu w macicy i spływem jego wraz z obumarłym nie zapłodnionym jajkiem w postaci krwawienia (okresu).

 

Uwaga!: zażywanie Ibuprofenu wpływa na zmianę dnia owulacji.

 

Okres: częste jego objawy gdy się zbliża, to;

- odczucie pełniejszych i wrażliwszych piersi (napełniają się gruczoły wodą);

- obniżenie i stwardnieniem szyjki;

- zgęstnienie śluzu i jego zanik;

- opuchnięte podbrzusze (organizm gromadzi wodę);

oraz grosze samopoczucie, objawy zmęczenia czy senności, gorsza kondycja emocjonalna, nerwowość, spadek koncentracji, pogorszenie się sprawności intelektualnej, obniżenie popędu seksualnego, pogorszenie stanu skóry.

 

Nie wszystkie objawy muszą oczywiście występować, może być ich kilka albo i mniej.

Część kobiet przeciwnie odczuwa chwile przed rozpoczęciem się okresu. Poprzez większe ukrwienie cipki a przez to zwiększenie  jej wrażliwości kobieta może odczuć większy popęd seksualny.

 

Strefy erogenne

 

Strefy erogenne to nic innego jak strefy, które po dotyku sprawiają nam przyjemność i podniecenie. U kobiet to najczęściej:
- małżowiny uszu
- usta
- szyja
- wewnętrzne strony dłoni
- piersi i ich bezpośrednie okolice
- wewnętrzne strony stawów łokciowych
- boki (nad miednicą z prawej i lewej strony)
- okolice krocza (łącznie z wewnętrznymi stronami ud, z przodu i z tyłu)
- pas ciała wzdłuż kręgosłupa (plecy)
- miejsca po kolanami (z przodu).

strefy erogenne

strefy erogenne


 

Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn strefy erogenne mogą występować w innych miejscach. Może być ich więcej, można je nawet "tworzyć" podczas specjalnych ćwiczeń. Wiele w tym względzie zależy od wzajemnego czytania ruchów ciała i umiejętności korzystania z nich.
 

Hormony

 

To one odpowiadają za nasz wygląd i rozwój narządów rozrodczych. U kobiet podstawowym jest estrogen. Odpowiedzialny jest za rozwój narządów rozrodczych, reguluje cykl płciowy, ma wpływ na zachowanie seksualne i rozrost błony śluzowej macicy.

Hormony odpowiadają także za popęd seksualny. Przychodzi taki czas, że jest tzw. burza hormonów. Charakteryzuje się ona następująco;

 

- Dziewczyna zaczyna coraz bardziej przywiązywać uwagę do sfer seksualnych. Zwiększa się zainteresowanie płcią przeciwną i jej ciałem. Obserwujemy ten czas u dziewczyn z reguły troszkę później niż u chłopców. Działo się to z reguły w wieku ok 15 lat, dziś widać, jest troszkę wcześniej. Na tym etapie burzy odczuwa się mniejszą lub większą chęć poznania seksu;

 

- Na środkowym etapie burzy ok 25 roku życia odczuwa wyraźną chęć i potrzebę uprawiania seksu;

 

- Apogeum czyli szczyt hormonalny u dziewczyny / kobiety to mniej więcej 35 rok życia. Oczywiście kobieta może mieć nadal ochotę na seks i w późniejszym wieku.        

 

 

Masturbacja
 

Co to jest masturbacja? Masturbacja to onanizm czyli podniecanie się własną nagością i pieszczeniem swojego ciała wraz ze stymulacją łechtaczki za pomocą palców lub jakichś przedmiotów oraz pobudzanie tzw. punktu G znajdującego się wewnątrz pochwy ok. 5 cm nad wejściem, na ściance po stronie wzgórka łonowego. Pobudzać go można palcem ruchem zagarniającym, jak byście chciały opuszkiem pogmerać swędzące miejsce. W dotyku przypomina ziarnko groszku. Często podczas stymulacji pkt G możesz mieć uczucie jakby się chciało oddać mocz. Gdy dochodzi do ocierania łechtaczki, ona wysyła sygnał do mózgu i odczuwamy przyjemność. I jak to bywa z apetytem, który rośnie w miarę jedzenia, tak i podniecenie rośnie w miarę stymulacji łechtaczki, pkt G czy ścianek pochwy. Najpierw czujemy przyjemność w małym stopniu, potem przyśpieszamy przy czym też zwiększa się ciśnienie krwi, czyli serce szybciej bije, a jak to przy wysiłku to i pot aby schłodzić ciało, które się nagrzewa, robi się co raz przyjemniej, osiągamy rozkosz a następnie orgazm. Istnieją różne metody masturbacji u dziewczyn. Całkiem popularna metoda jaką stosują to stymulacja lecącym strumieniem wody, np. z prysznica. Różne inne metody, poznawajcie same, są one różne ale będzie wam ciekawiej i przyjemniej jak same je poznacie  z ciekawości. Nie każda dziewczyna musi lubić tą samą metodę..

 

szyjka

 

W kwestii onanizmu jest też, auto erotyzm gdyż wtedy uczymy się samo akceptacji i poznawania swojego ciała a przy tym osiągamy satysfakcję seksualną.

Sama masturbacja niesie za sobą takie korzyści jak:

 

-Ułatwia zasypianie poprzez rozładowanie napięcia.
-Jest to doskonały substytut bezpiecznego seksu.
-Można skupić się tylko na sobie i sprawianiu sobie przyjemności.
-Jest to zajęcie, które poprawia ukrwienie skóry.
-Częsta, ale zarazem kontrolowana masturbacja pomaga łatwiej osiągać orgazm. 

- Stymuluje układ odpornościowy

 

Czy masturbacja jest potrzebna? Wszystko zależy od Ciebie, czy lubisz te formę przyjemność czy nie. Ogólnie statystyki pokazują, że masturbuje się ok 70% kobiet. Odsetek młodzieży średni, jedne dziewczyny zaczynają się masturbować jeszcze przed 15 rokiem życia, inne po a jeszcze inne dopiero po 20 roku życia. Jeśli się masturbujesz, to nie musisz się tego wstydzić. masturbacja wynika z potrzeb seksualnych, rozładowania napięcia i przyjemności. Jeśli się nie masturbujesz, także nic w tym złego. Po prostu może Ci nie pasować ta forma przyjemności.

Jeśli używasz zabawek typu wibrator, dokładnie go potem umyj.

 

O masturbacji możemy mówić jako o problemie gdy tracimy kontrolę nad sobą. Masturbujesz się zbyt intensywnie, okaleczasz się lub po prostu cierpisz. 

 

A więc ku ciekawości i rozwiązaniu nieścisłości,

Fakty i mity o masturbacji:

 

Masturbacja to grzech
Ta kwestia jest nieco sporna bo dla osób niewierzących coś takiego jak grzech nie istnieje. A jako, że piszemy w języku o rozumowaniu świeckim, to jakby nie było pytania, gdyż pojęcie grzechu wyznają głównie bardzo ściśli katolicy a tych jest duża mniejszość. Znów seksuolodzy mówią, że wychowanie w atmosferze rygoryzmu obyczajowego i zahamowań z pewnością nie sprzyjają powodzeniu w życiu seksualnym. Na szczęście stanowisko Kościoła ulega chyba w końcu złagodzeniu, bo - jak czytamy w Kongregacji Nauki Wiary - "Zarówno Urząd Nauczycielski Kościoła wraz z niezmienną Tradycją, jak i zmysł moralny chrześcijan stanowczo stwierdzają, że masturbacja jest aktem wewnętrznie i ciężko nieuporządkowanym. Zero twierdzenia o grzechu, możesz spokojnie się masturbować.


Od masturbacji można oślepnąć
Dostać raka, mieć zaburzenia psychiczne, włosy między palcami, popaść w schizofrenię... Tego typu poglądy, choć na szczęście głoszone coraz rzadziej, zawdzięczamy krucjacie antymasturbacyjnej rozpętanej przez Simona Andre Tissota w XVIII wieku. Autor dzieła "Onanizm, czyli rozprawa o chorobach spowodowanych przez masturbację", łączył masturbację z suchotami, epilepsją, reumatyzmem, ślepotą, obłędem i wieloma innymi przypadłościami wiodącymi do nieuchronnego zgonu miłośników "grzesznej rozkoszy". Wszystkie te obawy zostały skutecznie (choć stopniowo i nie naraz) rozwiane przez medycynę.
Tissotowi zaś szczerze współczujemy, bo niewykluczone, że wierzył w to, o czym pisze.


Potem są problemy w normalnym seksie
Wręcz przeciwnie: masturbacja, zwłaszcza w przypadku kobiet, pozwala poznać własne ciało i nauczyć się odruchów seksualnych, a więc poprawia jakość seksu.
Dr Lew-Starowicz zaznacza jednak, że "masturbacja może się wiązać z pewnymi trudnościami w seksie partnerskim, jeżeli powoduje powstanie nawyków, które pozostają trudne do odtworzenia podczas zbliżenia z partnerką (np. przyzwyczajenie do silnej stymulacji przez ucisk członka albo do określonych reakcji kobiet oglądanych w filmach pornograficznych podczas masturbacji)".

 

Orgazm

 

Orgazm u kobiet to kwestia bardzo złożona ponieważ jak mówi, Dr Lew-Satrowicz, żeby go osiągnąć, muszą czuć silne podniecenie i akceptacje zarówno siebie samej jak i partnera. Reakcje podczas osiągania orgazmu są róże od bycia cichą lecz spiętą od skurczu mięsni po hałaśliwe czy płaczące. Reakcji emocjonalnych jeszcze nie zbadano dlaczego takie występują, póki co przyjmuje się, że takie są bo taka ich uroda. Jednak częściej osiągają orgazm w czasie pobudzania cipki te dziewczyny, które miały i mają edukację proseksualna. Wychowywane w ten sposób umieją sie podniecać i osiągać orgazm przez akceptacje własnego ciała, na którym się skupia i akceptuje też chłopaka.

 

Za orgazm u dziewczyn odpowiadają w 40% geny a w 60% sposób wychowania, osobowość, otoczenie itp.

 

Kobiety uprawiające seks regularnie z partnerem mają regularne cykle. Te nie uprawiające regularnie seksu mają cykle dłuższe.

 

Wg. badań 67% dziewczyn osiąga orgazm o podejściu konserwatywnym do życia, a o liberalnym 79%.

 

Orgazm u kobiety charakteryzuje się m.in. skurczem mięsni odbytu i ciepłymi stopami.        

 

Higiena

 

Zachowanie odpowiedniej higieny ciała to jeden z najważniejszych aspektów naszego życia, gdyż bakterie i zarazki, z, którymi mamy styczność codziennie powinny być eliminowane przy kontakcie z drogami rozrodczymi czyli pochwową. Proste zasady i ich przestrzeganie i zwiększasz swoje poczucie bezpieczeństwa i komfort od zachorowania na wszelkie choroby czy drobnoustroje. Na początek dobrze byś dobrała odpowiednie środki czystości i niestety nie mówimy tu o mydle. Do higieny pochwy najlepiej jest używać specjalnych preparatów przeznaczonych do tego typu higieny.  Żel i płyn delikatnie umyją, zdezynfekują i zlikwidują niepożądane zapachy. Są też specjalnie przeznaczone do tego celu chusteczki, które pomogą szybko się odświeżyć, na przykład gdy jesteś w podróży. Podczas zakupu płynu do higieny pochwy sprawdź pH i wybierz ten, w którym wartość pH jest zbliżona do fizjologicznego pH w pochwie, czyli te, które mają pH 5,5. Zwracaj również uwagę na skład preparatu. Unikaj produktów zawierających składniki, które wcześniej spowodowały podrażnienie skóry lub uczulenie. Na pewno nie może on zawierać składników chemicznych typu: SLS/SLES (Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate, Sodium Myreth Sulfate), Parabeny (Propylparaben, Methylparaben, Butylparaben, Izobutylparaben, Benzylparaben), Formaldehyd i pochodne (DMDM Hydantoin, Diazolidynl Urea, Imidazilidynyl Urea, Quanternium-15, 2-Bromo-2-nitropropane-1,3-diol (Bronopol) 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane (Bronidox), Tosylamide/Formaldehyde Resin).

W składzie szukaj najważniejszego kwasu mlekowego, który korzystnie wpływa na właściwe pH pochwy, zapobiegając wszelkim infekcjom oraz wyciągi ziołowe o działaniu łagodzącym, przeciwzapalnym, jak rumianek, nagietek, kora dębu, szałwia, przywrotnik, babka lancetowata, dzika róża czy aloes.  Jeśli nie wiesz na, który składnik preparatu jest dla Ciebie nieodpowiedni, zwyczajnie skonsultuj swoje wątpliwości z lekarzem ginekologiem.

 

Gdy szykujesz się do codziennej kąpieli, warto by:

 

Myć się pod bieżącą wodą. Okolice intymne powinnaś myć bieżącą wodą przynajmniej 2 razy dziennie (zbyt częste mycie też nie wpływa dobrze, gdyż wymywa się florę bakteryjną). Nie używaj do tego jednak ani gąbki, ani myjki – na ich powierzchni znajduje się dużo bakterii. Jeśli w Twoim miejscu pracy nie ma bidetu ani prysznica, dobrym rozwiązaniem będą chusteczki odświeżające przeznaczone do higieny intymnej. Gdy wycierasz pochwę rób to w kierunku odbytu, gdy zrobisz odwrotnie, możesz przenieść bakterie z odbytu do prochowy.

 

Własny ręcznik. Pamiętaj o tym, aby po każdym myciu dokładnie, ale delikatnie osuszyć ręcznikiem okolice pochwy. Brak uczucia wilgoci pomoże poczuć się komfortowo. Warto przeznaczyć w Twojej łazience jeden oddzielny ręcznik specjalnie tylko do tego.

 

Po zakończonej kąpieli i wytarciu się zakładaj ubranie z naturalnej tkaniny. Skóra nie może oddychać w bieliźnie z włókien sztucznych. Wybieraj bieliznę osobistą z naturalnych tkanin, najlepiej bawełny. Niewskazane jest również częste noszenie bielizny typu stringi, która mocno uciska krocze i może przyczyniać się do przenoszenia bakterii w okolice cewki moczowej. Ważną zasadą w przeciwdziałaniu infekcjom jest noszenie odpowiedniej bielizny. Zwłaszcza w upalne dni należy wybierać figi z naturalnych włókien. Syntetyczne materiały sprzyjają poceniu się i namnażaniu bakterii. Podobnie długotrwałe noszenie jeansów w ciepłe dni, ich rzadkie pranie może sprzyjać pojawieniu się nieprzyjemnych objawów. Bieliznę, rajstopy, spodnie należy prać w delikatnych detergentach, które nie uczulają, ani nie powodują podrażnień. Nasze ubrania powinny być bezwzględnie dostosowane do budowy naszego ciała. Przemawiają za tym nie tylko walory estetyczne, ale również zdrowotne. Ubranie musi być luźne, przewiewne, wykonane w miarę możliwości z naturalnych włókien. 
 

Opis na podstawie raportu „Women and Hygiene” przeprowadzony na zlecenie SCA Hygiene Products w 2011 r. w 9 krajach: Australii, Chinach, Francji, Niemczech, Meksyku, Rosji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Źródło: urodaizdrowie.pl oraz kobieta.byc.pl

 

Pamiętaj aby przed każdym kontaktem twoich rąk z pochwą czy przed masturbacją czy seksem mieć czyste ręce oraz odświeżyć też samą pochwę, zdrowie i komfort powinno być na pierwszym miejscu. Szczególnie powinnaś pamiętać o tej higienie gdy dotykasz klamek, poręczy i różnych miejsc do, których mają dostęp wszyscy ludzie, bez ograniczeń. Nigdy nie pozwalaj chłopakowi swojemu dotykać się do pochwy gdy nie umył rąk. W przypadku infekcji, wydzielina zmienia barwę na żółtą, pojawia się przykry, uporczywy, rybi zapach oraz świąd i pieczenie okolic intymnych. Zaleca się, aby w takim wypadku oboje partnerzy udali się do specjalisty, bo bakterie są przenoszone droga płciową i należy leczyć oboje partnerów, aby zapobiec wzajemnemu zarażaniu się. Często występującym zakażeniem jest również infekcja drożdżakami. Rozpoczyna się ono zazwyczaj po kąpieli w basenie, użyciu zanieczyszczonego ręcznika. Infekcja rozwija się szczególnie dobrze w cieple i wilgoci, dlatego częściej atakuje w okresie letnim. Infekcja objawia się głównie bólem pochwy oraz jej silnym świądem. Jeśli zaobserwujemy pienistą, szarawą wydzielinę, o intensywnym zapachu, który nie jest nieprzyjemny, układ rodny zapewne zaatakował rzęsistek pochwowy. Na infekcje układu rodnego kobiety są narażone przez cały rok, ale wzrost zachorowań obserwuje się głównie w okresie wakacyjnym oraz wczesną jesienią. Jest jednak około 15% przypadków infekcji, które przebiegają bezobjawowo.

 

Szczególnie narażona jesteś na choroby i grzyby, gdy sama chcesz lub twój chłopak chciałby Ci sprawić przyjemność stymulując pochwę od środka.

 

Z infekcjami intymnymi można walczyć w domu, ale jeśli mimo twoich działań objawy nie ustępują po trzech dniach, należy zasięgnąć porady lekarskiej.

 

Irygacja

 

Kobiety stosują irygację, ponieważ wierzą, że przynoszą one dużo korzyści. W rzeczywistości jednak mogą spowodować więcej złego niż dobrego, a ich zalety często są nieprawdziwe. Popularne powody ich stosowania to: oczyszczenie pochwy, usunięcie krwi po miesiączce, by pozbyć się brzydkiego zapachu z pochwy, by uniknąć chorób przenoszonych drogą płciową, by zapobiec ciąży.


Większość lekarzy z American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) zaleca, aby kobiety nie stosowały irygacji. Zdrowa cipka zawiera pewne bakterie i inne organizmy, które tworzą florę bakteryjną. Prawidłowo funkcjonująca cipka utrzymuje niski poziom flory bakteryjnej. Irygacja może zakłócić tę delikatną równowagę i czynić kobietę bardziej podatną na infekcje pochwy. Poza tym irygacje mogą rozprzestrzenić infekcję do macicy, jajowodów i jajników.
Badania pokazały, że kobiety wykonujące irygacje pochwy mają więcej problemów ze zdrowiem. Nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. Może po prostu irygacje stosują kobiety bardziej podatne na infekcje.

Problemy zdrowotne związane z irygacjami to infekcje, bakteryjne infekcje pochwy, choroby przenoszone drogą płciową, choroby zapalne narządów miednicy (mogą prowadzić do niepłodności). Poza tym problemy te prowadzą do powikłań w czasie ciąży.

Nie należy czyścić pochwy za pomocą irygacji, narząd najlepiej sam się oczyści z krwi, nasienia, upławów. Poza tym nawet zdrowa cipka może mieć lekko nieprzyjemny zapach. Regularne mycie narządów płciowych wodą i żelem wystarczy. Lekarze zalecają także unikanie tamponów, podkładek, pudrów i sprayów.
 

Jeśli pojawi się brzydki zapach, zielono-żółte upławy, swędzenie, ból podczas oddawania moczu lub stosunku, zaczerwienienie, opuchnięcie, uczucie pieczenia nie należy wykonywać irygacji – mogą tylko pogłębić problem. Należy wtedy zgłosić się do lekarza. Trzeba podkreślić, że wykonanie irygacji po stosunku nie zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową. By nie zarazić się chorobą weneryczną, należy stosować prezerwatywy, unikać kontaktu z uszkodzonymi narządami, zapobiegać wymianie spermy, krwi, wydzieliny płciowej.

Irygacje nie zapobiegają także ciąży – nie można ich traktować jako środek antykoncepcyjny, bo nim nie są! Irygacje mogą także utrudnić zajście w ciążę i podnoszą ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej.
Źródło: portal.abczdrowie.pl

 

Pamiętaj!

- Bezpieczny seks albo wcale

- Plemniki żyją do 5 dni

- Podczas Pierwszego Razu, możesz zajść          w ciążę

- Pochwa dziewczyny ma ok 7-10 cm długości; podczas seksu powiększa się mniej więcej dwukrotnie